Pradžia > Dažymas > Automobilio dažymas

Automobilio dažymas

Automobilio dažymas ir paruošimas dažymui atrodo iš pirmo žvilgsnio nesunkus darbas. Visų pirma reikia apžiūrėti ar automobilio kėbulo dalys (sparnai, kapotas, arkos, durelės..) nėra sulankstytos. Jei kėbulas prarudijęs iki tiek, kad atsirado kiaurymės, jas galime nevirinti jei neturite tam įrankių. Yra pirkti polisterinės dervos ir stiklo pluoštas.Juo galime klijuoti kiaurymes ir taip paruošti kėbulą dažymui

.Jei kėbulas sulankstytas nestipriai, galime patys imtis remonto darbų. Kėbulas lyginamas plaktuku arba taikomas kameros ar vaikiško dviračio kameros būdas. Kamera įstatoma po pažeista vieta ir imama į ją pūsti orą. Taip įlinkusi skarda grįš į buvusią padėtį.

Lyginant kėbulo paviršių reikia gana atsargiai, neišspausti per daug metalo į išorę ar vidų, tada bus dar sunkiau, metalas išsitampys. Reikia metalą stengtis išlyginti kuo mažiau smūgiuojant, kad nereiktų jo varyti atgal. Jei padarėte pūslę, galima ją sutvarkyti šaltuoju būdu. Smailiuoju plaktuko galu reikia stuksenti metalą, o iš kitos pusės laikyti prispaustą paramą (pusapvalis masyvus metalo gabalas). Pradėdama nuo pūslės krašto ir einama spirale pūslės vidurio link. Kėbule yra daug sunkiai prieinamų vietų, tad galime pasigaminti įvairiausių metalinių mentelių ar kabliukų ar 10mm skersmens strypų. Išlyginus kėbulą galima mažus nelygumus  ar iškilimus išlyginti didele dilde. Jos nepasiektos vietos šlifuojamos abrazyviniu popieriumi. Pagaliau švariu skudurėliu ir skiedikliu (vaitspiritas, 646, 645, 647…) nuo taisomo paviršiaus nuvalome riebalus, jog glaistas, gruntas ar dažai kibtų prie Jūsų paruošto paviršiaus.

Glaistymas

Nuglaistytas automobilio kapotas.

Dažymo medžiagos apsaugo automobilio kėbulą nuo vandens, benzino, alyvų, saulės, ir kitų atmosferos veiksnių poveikio. Labai svarbios ir dekoratyvinės ypatybės – spalva, blizgesys ir išvaizda. Gana svarbios ir mechaninės ypatybės – kietumas, stiprumas, elastingumas, ir lipnumas.

Pagal dangos rūšį dažymo medžiagos skirstomos į lakus, dažus, emalius, gruntus ir glaistus. Išdžiūvus lakui, susidaro permatoma danga. Dažai sudaro nepakankamai dekoratyvią dangą. Emaliai sudaro kietą, lygų ir blizgantį paviršių. Gruntas – gerai limpanti prie dažomo paviršiaus medžiaga, kuri kėbulo paviršių saugo nuo korozijos ir gerina dažų sukibimą. Glaistu užglaistomi paviršiaus įdubos ir nelygumai. Patariu pirkti ne pačius pigiausius glaistus. Glaistai būna dviejų komponentų. Glaistas yra smulkaus grūdėtumo, turi antikorozinių ypatybių, lengvai šlifuojamas sausu šlifavimo popieriumi Nr. 90. Juo galima išlyginti vidutinio dydžio metalo nelygumus. Vieno stori gali siekti 4 – 5mm. Glaistą geriausia tepti ant nuriebalinto paviršiaus 20 laipsnių temperatūroje tada glaistas išdžiūsta panašiai per 5 – 15 minučių. Prieš dažant paviršių jį patartina gruntuoti (fileriu) 4+1. Tai akrilinis dviejų komponentų užpildas. Jis gerai padengia paviršiuje esančias poras, jis lengvai šlifuojasi popieriumi Nr.600 – 1000. Gruntą reikia praskiesti ir purkšti 3 – 4 barų slėgiu.

gruntavimas

Nugruntuotas automobilio sparnas.

Galima glaistyti glaistu su stiklo pluoštu. Tai dvikomponentis glaistas, kurio didžiąją dalį sudaro stiklo skaidulų pluoštas. Jis neskilinėja kaip paprastas glaistas net ir užtepus storesniu sluoksniu. Todėl juo galima paslėpti didelius metalo nelygumus. Glaistas 20 laipsnių temperatūroje išdžiūsta panašiai per 25 minutes.

Išdžiūvus glaistui galime pradėti šlifuoti. Darbo kokybė priklauso nuo šlifavimo popieriaus kokybės. Švitrinis popierius su stambiais grūdeliais palieka paviršiuje gilius įbrėžimus, kuriuos galima įžiūrėti net per dažų sluoksnį.

Gerai paruoštą paviršių galime gruntuoti arba padengti gruntiniu užpildu. Gruntas būna baltos, pilkos ir rudos spalvų. Gruntas išdžiūsta panašiai per 2 valandas. Nugruntuotą paviršių reikia šlifuoti labai smulkiu švitriniu popieriumi (Aš naudoju Nr. 1500 nudažius nesimato jokių įbrėžimų) ir nuriebalinti.

Kruopščiai paruoštą kėbulą ar jo dalį galime dažyti. Norimus dažus galime nusipirkti automobilių dažų parduotuvėse arba ten juo pagamins pagal Jūsų nuneštą pavyzdį (bako dangtelį ar kitą detalę).  Pasiteiraukite kokioje temperatūroje džiūsta Jūsų nusipirkti dažai, nes kai kurie džiūsta tik aukštoje temperatūroje 80 – 120 laipsnių temperatūroje. Taip pat pirkdami dažus pasistenkite pirkti tos pačios firmos kaip ir buvo naudojamas gruntas ir glaistas, nes kitaip dažai gali tirpdyti gruntą ar glaistą.

Dažymui tinka kompresoriai tiekiantys 3 – 6 barų slėgį. (Aš turiu kompresioriu 2,2kW kuris tiekia iki 10 barų slėgį, resiveris 50L, 280L/min , tokio kompresoriaus pakanka gruntavimui ,dažymui..) Tai va nudažius pirmą sluoksnį, reikia palaukti 10 – 15min, po to antrą kartą dažyti skystesniais dažais.

Atvaizd005

Nudažytas automobilio kapotas.

Kategorijos:Dažymas
  1. 29 gegužės, 2011 9:32 pm

    Sveiki,

    Puikus ir labai informatyvus straipsnis.. gerbiu

  1. No trackbacks yet.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: