Pradžia > Variklio tiuningas > NOS (azoto suboksido sistema)

NOS (azoto suboksido sistema)

NOS azoto suboksido sistemos pagalba galima varikliui laimėti taip norimų nosarklio galių. Žinome, jog norint jų laimėt,i reikia degimo kamerose sukelti didesnį slėgį ar sudeginti kuo daigiau ir geriau kuro mišinio. Norint sudeginti kuo geriau kuro mišinį, reikia kuo daugiau deguonies. Šioje vietoje mums gali pagelbėti azoto suboksido sistema (NOS). Ji prideda varikliui papildomą galią, leisdamas sudegti daugiau kuro negu įprastai. Mūsų ore, kurį kvėpuojame, yra:

 • 20,947%  deguonies;
 • 78,08%   azoto;
 • 1% kitų dujų.

Azoto suboksidas yra panašiai kaip oras, tik jame yra didesnis procentas deguonies 36,35%. Jo dujos sudarytos iš 1 deguonies ir 2 azoto atomo. Azoto suboksido dujos turi saldų kvapą. Nesijaudinkite, jos yra nenuodingos, o paplitusios ore jums gali sukelti juoką.

Azoto suboksido dujos parduodamos balionuose, kuriuose suslėgtos dujos net iki 850 – 1100psi slėgio. Tokiame slėgyje dujos pavirtusios skystomis. Nos balionas dažniausiai montuojamas automobilio bagažinėje, nuo jo aukšto slėgio žarnele patiekiamas azoto suboksidas iki variklio skyriaus, kur solenoido (el. vožtuvas) pagalba yra išpūčiamas tada, kai jo jums prireikia. Nos sistemos gali būti trijų rūšių, priklausomai nuo to, kurioje vietoje azoto suboksidas yra išpūčiamas iš solenoido. Rūšys yra tokios: “šlapia“, “sausa“ ir “tiesioginė“ sistemos.

“Sausa“ azoto suboksido sistema (dry nitrous oxide system). Azoto suboksidas yra išpučiamas į oro padavimo kanalą, kur perėjęs i dujinę būseną, kartu su oru patenka i cilindrus. “Sausas“ NOS turi kelis esminius trūkumus. Vienas iš jų tai, kad  pradėjus pūsti azoto suboksidą i cilindrus, nėra paduodamas papildomas kuras. Tačiau šį trūkumą galima išspręsti dviem paprastais būdais:

dry_nos

 • Pučiamų dujų pagalba paveikti oro matuoklę, kuri daugiau atsidarytų, tuo pat metu duodama komanda variklio valdymo kompiuteriui (ECU) duoti daugiau kuro į cilindrus;
 • Arba pakeičiant variklio kompiuterio (ECU) programos nustatymus, didint kuro purkštuku veikimo per vieną ciklą laiką.

“Sausos“ azoto suboksido sistemoms nereikia didelių investicijų ir todėl jos yra populiariausios pradedančių tarpe.

“Šlapia“ azoto suboksido sistema (wet nitrous oxide system). Ši sistema turi panašumų i “sausą“ azoto suboksido sistemą, bet turi savų skirtumų. “Šlapioje“ sistemoje solenoidas yra dvigubas, jis purškia ne tik azoto suboksidą, bet ir papildomą kuro mišinį į oro kanalą, todėl vadinama “šlapia“ azoto suboksido sistema. Įpurškiamas kuras sušlapina oro padavimo kanalą. Šioje sistemoje purkštuką būtina montuoti kuo arčiau įsiurbimo kolektoriaus. “Šlapia“ sistema yra truputį brangesnė nei “sausa“ azoto suboksido sistema ir jos montavimas sudėtingesnis, tačiau efektas gaunamas žymiai geresnis. Geriausiai ši sistema taikoma varikliams į kuriuos oras paduodamas suspaustas aukšto slėgio kompresorių arba turbokompresorių pagalba.

wet_nos

“Tiesioginė“ azoto suboksido sistema (port nitous oxside system). tai pati sudėtingiausia azoto suboksido sitema. Ši sistema turi truputį panašumų į “šlapia“ NOS. Solenoidas yra dvigubo veikimo, jis tuo pat metu įpurškia kuro mišinį ir azoto suboksidą. Solenoidai tokiu atveju montuojami cilindrų sienelese. Tokiu būdu azoto suboksidas ir kuro mišinys vienodai patiekiamas tiesiai į degimo kameras ir neturi neigiamų faktorių kaip kitos sistemos. Oras, kuro ir azoto suboksido mišinio proporcijas skirtingiems cilindrams. Tai sumažina efektyvumą ir gali neigiamai atsiliepti variklio darbui. “Tiesioginės“ sistema leidžia tiksliai valdyti mišinio proporcijas kiekvienam variklio cilindrui. Dažniausiai tokias sitemas renkasi tik profesionalai ir naudoja jas rimtose varžybose. Ši sistema suteikia galimybę efektyviausiai išgauti iš azoto suboksido naudą.

port_nos

NOS sistemos varikliams pakelia nuo 40% iki 50% arklio galių ar net daugiau. Paspaudus NOS mygtuką, jį rekomenduojama laikyti ne ilgiau kaip 10 – 15 sekundžių. Standartinio baliono užtenka panašiai 200 sekundžių. Sauso NOS sistema Lietuvoje kainuoja apie 2100lt ,o šlapio apie 2500lt. Tiesioginės NoS sitemos kaina nėra žinoma. Aš manau žymiai brangesnė nei šlapio NOS.

nnos

Taip atrodo NOS.

Kategorijos:Variklio tiuningas
 1. Linas
  21 rugpjūčio, 2012 9:36 pm

  geras paiskinimas apie sausa,slapia ir tiesiogini nitrous oxide systemos misinius buvo labai idomu nes si dalyka maciau tik filmuose o cia jau galima pasikaityti

 1. No trackbacks yet.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: